30 let poté: 17. listopad 2019 v Líšnici

15. 2. 2020

Oslavu kulatého jubilea pádu komunismu komplikoval letos odjezd školáků na školu v přírodě. Jak přiblížit konec totality těm nejmenším? Vyprávět jim o dějinách a pojmech jako svoboda, cenzura nebo represe? Matky na tahu se rozhodly zkusit to přes socialistický obchod.

Co dnes běžně v krámech najdeme? Co bylo k dostání kdysi? Děti dostaly nákupní seznam s položkami, které dnes často nakupujeme nebo velmi dobře známe, a měly za úkol pokusit se nakoupit v místní jednotě. V neděli v půl páté odpoledne věc nemožná! Na černém trhu bylo možné sehnat i bony a vyměnit je za prskavky z dovozu. Kdo se chtěl dozvědět víc, mohl se rodičů zeptat na otázky z druhé strany nákupního seznamu: Jezdily tenkrát děti každý rok k moři? Učily se už ve školce anglicky? Mohly by se tehdy dívat na Ledové království?

V pět hodin už se rozsvítily lampiony a průvod vyrazil k líšnickému kameni. Děti tam mohly konečně zapálit prskavky a rodiče jim mezitím opekli buřty. Mírné klima letos přálo vřelé sousedské náladě. Časy, kdy nebylo radno pouštět si pusu na špacír, jsou díkybohu pryč!

Skip to content