Aby letos předsevzetí vyšla: Budu se otužovat

10. 12. 2020

Někdo si cíle na další rok stanovuje pečlivě se začátkem každého nového roku. Někdo předsevzetí nemá rád. Někdo si je dává klidně v dubnu ve středu odpoledne. Ať už patříte ke kterékoliv skupině, určitě už znáte ten stav, kdy hlava ví, že by měla, ale vám se prostě nechce. Momentálními hity v překonávání sebe sama jsou běh, otužování a cizí jazyky. Na všechny máme v Líšnici a blízkém okolí odborníky. Zeptali jsme se jich, jak tedy začít, aby to s námi v roce 2021 dopadlo lépe než kdy dřív.

Otužování zažívá aktuálně svůj boom a leckterá celebrita sdílí se svými fanoušky fotky z vod našich rybníků. Než hupnete do vln na Spáleném Mlýně, přečtěte si, jak na to, aby vaše „koupačka“ neskončila infarktem. Vyplatí se to. „Otužováním efektivně posilujeme imunitní systém, zocelujeme tělo i psychiku. Získáváme vytrvalost, schopnost snášet nepohodu, léčíme nechutenství, prokrvujeme tělo, posilujeme kardiovaskulární systém. Je to ten nejefektivnější a nejjednodušší trénink pro osobní sílu,“ shrnuje Mirka Engelová z Elementu pohybu, která pro vás sepsala i návod pro otužilce.

  • Jak správně začít s otužováním? Pozvolna, postupně. Začněte doma omýváním studenou vodou – obličej, ruce, nohy... Postupně zařaďte na závěr každodenní koupele studenou sprchu. Stačí se jen rychle, než si tělo na studenou vodu zvykne. 
  • Doma hodně větrejte. Spěte při teplotě 16 až 20 °C. Teplotu v ložnici snižujte postupně. Až půjdete na procházku, snižte počet vrstev oblečení. V teple vás udrží pohyb.
  • Kdy do vody? Ideální čas pro otužování je začátek podzimu. Voda by měla mít nad 10 °C. V zimě se začít nedoporučuje.
  • Před vstupem do otevřené vody se rozdýchejte, otevřete plíce a uvolněte se. Pokud půjdete do vody stažení, tělo se neprokrví a o to větší zima vám bude. Ze začátku stačí vkročit, ponořit se a jít ven. Postupem času můžete setrvat i déle. Po koupeli se osušte a rozhýbejte se.

Co s sebou?

Čepici a boty do vody. Hlavou odchází až 60 % tepla, a zima od nohou také může koupání znepříjemnit. Dál si vezměte termosku s horkým čajem a zázvorem, ručník na osušení, a ještě lépe jeden ručník na dosušení a promasírování pokožky. Dámy i župan. Oblečení volte nejlépe sportovní a aby se snadno oblékalo. S promrzlými prsty se z oblékání stává se doslova pětiboj. No a pokud jdete v partě, tak plavky.

Výhody a přínosy otužování

Otužování nám umožňuje lépe se přizpůsobit teplotním výkyvům okolí. Zvyšuje totiž pružnost cév i výkon srdce. Navíc snižuje hladinu cholesterolu. U běžných infekcí platí, že otužilý člověk má větší naději, že je nechytí. Pokud už přece onemocní, pak má nemoc lehčí průběh a dříve odezní. Při otužování se vyplavují endorfiny – hormony štěstí, takže mimo jiné zlepšuje náladu a posilujte nervový systém. 

Skip to content