Co se děje ve škole „po škole“?

16. 2. 2020

Obě budovy naší školy a školky otevírají své brány ráno v 7 hodin. Během chvilky se zaplní přibližně 140 dětmi a 20 dospěláky a je to někdy pěkný hukot. Mateřská škola má u nás otevřeno do pěti hodin odpoledne. Ve „velké“ škole mohou děti využívat do půl páté odpolední družinu s velmi bohatým a zábavným programem. Je tu však ještě jedna volba – zájmové kroužky. Víte, co všechno se děje ve školních budovách po ranním vyučování?

Naše škola je širokou nabídkou zájmových kroužků pro děti vyhlášená široko daleko. Veřejnosti nejvíce na očích jsou pravděpodobně kroužky hudební, jelikož děti se svým uměním rády vystupují. U nás ve škole se mohou děti učit hrát na klavír v individuálních lekcích, ve školce se věnují hře na zobcovou flétničku, hojně navštěvovaný je náš školní pěvecký sbor, který pod vedením paní Veroniky Kopecké opakovaně vyhrál pěveckou soutěž Brdský kos. Pro odvážné pomáháme zorganizovat hodiny bicích, a tak je Líšnice i líhní mnoha nadějných bubeníků.

Další oblíbenou činností je především mezi děvčaty tanec. Tančit se u nás dá již od mateřské školky, kde jde vlastně o celkovou pohybovou výchovu dětí.  V základní škole se mohou děvčata buď učit základům moderního tance s paní učitelkou Olou Chase, anebo volí jihoamerické rytmy v lekcích latinskoamerického tance vedených paní lektorkou Rocio, která se k nám přistěhovala z dalekého Peru.

Letos poprvé máme otevřený kroužek sportovních her, který vede naše nadšená cyklistka, lyžařka a všeobecně zdatná sportovkyně paní učitelka Lenka Veverková. I když je kroužek určen jen pro odvážné, jelikož většinu roku probíhá venku, je v něm přihlášeno nejvíce dětí! A tak za každého počasí a pod heslem „nejsme z cukru“ utužují svoji tělesnou kondici na hřišti, na cestách kolem Líšnice či na poli.

Je mnoho dětí, které raději než své tělo trápí své mozkové závity. Ani na ty jsme nezapomněli! Pro nejstarší děti je určen kroužek programování, ve kterém se děti seznamují se základy programovacích jazyků a zkoušejí užívat výpočetní techniku i z trochu jiného úhlu pohledu, než je zcela běžné. Většina páťáků navštěvuje bezplatný kroužek příprav na přijímací zkoušky na gymnázium. Ne snad, že by všichni toužili po studiu, ale účast dětí na kroužku jim zabezpečí plynulejší přechod na druhý stupeň, což většina z dětí přivítá.

Rozvíjet mohou děti i své jazykové schopnosti, a to v kroužku hravé angličtiny, kde jsou rozděleni dle věku a úrovně a popř. i v kroužku španělštiny, který pravidelně každý rok nabízíme. Nejvíce navštěvované jsou pak kroužky deskových her. Ty vede paní Mirka Engelová, která je na deskové hry doslova maniak! Zná snad úplně všechny hry na světě a ve všech je skvělá. Díky dotacím EU, které škola získala, můžeme tyto kroužky nabízet dětem zdarma, a ještě nám zbydou peníze na nákup všemožných nových her.

Ani na šikovné ruce nezapomínáme! V novém pavilonu máme bohatě vybavenou keramickou dílnu, kde na vás tvůrčí atmosféra doslova dýchá. Ruce do hlíny děti noří již mnoho let společně s paní učitelkou Katkou Hozmanovou, která je studnice všemožných nápadů. Hbité prstíky potřebují i děti, které chodí k Rocio na kroužek pletení. Při poslechu příjemné latinskoamerické hudby se většinou dívky učí tradiční peruánské dovednosti. A nesmíme zapomenout na kroužek, který byl obsazen snad jako první ze všech. Je to vaření a pečení s vedoucí naší školní jídelny Míšou Semerádovou. Děti si většinou samy naplánují, co za dobroty by se chtěly naučit a my jim pak tiše závidíme.

Tak co říkáte? Že je toho na jednu malou školu dost? Naším cílem vždy bylo a bude, aby děti ze školy po obědě neutíkaly, ale měly zde možnost smysluplně a kreativně trávit svůj volný čas. Věříme, že jim to naše pestrá nabídka umožňuje, teď už záleží na dětech samotných, zda této nabídky využijí. Vždyť ten počítač, tablet či mobil jim doma neuteče…

Skip to content