Čtu, čteš, čteme…

15. 2. 2020

Předvánoční „špehýrka“ je tak trochu ještě podzimním nahlédnutím pod pokličku líšnické knihovny, samozřejmě optikou paní knihovnice Helenky Žbánkové.

Vážení líšničtí čtenáři,

Končí nám rok a nadešly dlouhé zimní večery. Ráda bych vás proto seznámila s některými novými knihami v našem fondu. První knihou je cestopis mladé české autorky Moniky Benešové s názvem Moje Pacifická hřebenovka.  

Na Pacifickou hřebenovku se ročně vydá 3000 lidí, ale dokončí ji jen 180 z nich. Monika patří mezi ně. A to byla ještě před nedávnem bledou pacientkou s vážnými zdravotními potížemi a psychickými problémy. Přesto se rozhodla změnit život a splnit si sen – projít pěšky celou Ameriku. Postavila se nemoci, poušti, omrzlinám, medvědům i pumám, které potkávala, když putovala sama divočinou. Pacifická hřebenovka ji tvrdě zkoušela. Naučila ji ale nevzdávat se.

Druhou knihou je román Marcuse Zusaka (autora známého románu Zlodějka knih) Clayův most. Ústředním tématem Zusakovy knihy je důležitost a křehkost vztahů mezi nejbližšími lidmi: mezi sourozenci, mezi rodiči a dětmi. Clay a jeho čtyři bratři tvoří soudržnou partu, ale Clay si jednoho dne uvědomí, že bude muset z party vystoupit, i kdyby to mělo znamenat, že se do ní nikdy nebude moci vrátit. Přesto to udělá, aby se pokusil napravit staré křivdy a navázat přervaná pouta.

Novinkou je také první díl románové epopeje Vlastimila Vondrušky Křišťálový klíč. Nová historická sága se odehrává v době od třicetileté války až do revolučního roku 1848, kdy bylo zrušeno poddanství jako poslední bašta feudalismu. Rozsáhlá šestidílná kronika vypráví o osudech sklářského rodu Heřmanů na pozadí života v severních Čechách, které prošly na konci feudalismu nebývalým hospodářským vzestupem a později stejně rychlým úpadkem. Název „Křišťálový klíč“ symbolizuje rodinné tajemství, které se v rodu Heřmanů předává z generace na generaci, současně je kopec Klíč dominantou Nového Boru. Roku 1690 přichází do severních Čech ze Šumavy mladý Leopold Heřman se svým otcem Ignácem, který se stává huťmistrem v Křížové huti ve Svoru. I když starý Ignác nemá mnoho peněz, vlastní veliké bohatství – zná způsob, jak tavit průzračné křišťálové sklo. A své tajemství si úzkostlivě chrání. 

Další knihou je nový román Aleny Mornštajnové Tiché roky. Nejedná se o velké historické téma, nýbrž o intimní rodinné drama, kde hlavní roli nehrají velké dějiny, ale náhody a lidské charaktery. Stejně jako u románu Hana však jde o silný, strhujícím způsobem vyprávěný příběh, který si čtenáře podmaní od první do poslední stránky.

Pro děti je v knihovně nová Velkolepá kniha o dinosaurech od Toma Jacksona. Atlas dinosaurů přenese mladé čtenáře o miliony let zpátky do věku dinosaurů. Najdou v ní 36 detailních barevných kreseb těchto úžasných zvířat, doplněných zajímavými informacemi. Všechny druhy prehistorických tvorů jsou zevrubně popsány, od dravého velociraptora a děsivého allosaura po okřídleného pterodaktyla.

Tyto tituly jsou jen ukázkou nových knih. Doufám, že se přijdete podívat a vypůjčit si i knihy jiné. Od poloviny září máme také v knihovně nový výměnný soubor z příbramské knihovny. Knihovna je otevřena v budově Obecního úřadu každý pátek od 17.00 do 19.00 hodin a v úterý od 14.30 do 15.30.

Na vaši návštěvu se těší
H. Žbánková, knihovnice.

A ta vám také přeje příjemné prožití Vánočních svátků a úspěšný nový rok!

Skip to content