Kdy skončí sucho?

17. 6. 2020

Hlavní pozornost politiků i médií patřila v posledních měsících koronaviru. Podle průzkumu agentury Median se lidé ale i v tak pohnuté době nejvíc bojí sucha. Minimální srážky a ubývající zdroje podzemní vody, schnoucí trávníky, špatná úroda a letní zákazy zalévání jsou i v Líšnici smutnou realitou. Proč problém nevyřeší vrtání vlastních studní ani dva deštivější měsíce za sebou? Jak si pomoct?

Dubnový průzkum si objednal Český rozhlas, který celou problematiku shrnuje v podcastu Česko na suchu: Jak přírodě pomoct ze 6. května 2020. Znovu v něm zaznívají děsivá data o vysychajících zdrojích, suché periodě života na planetě Zemi a průměrně 450 l vody na metr čtvereční chybějících v Česku. Nedostatečné srážky trápí republiku už od roku 2014. Ani poslední deštivé týdny situaci zachránit nedokážou. Hydrologové doporučují: Zvykněte si, sužuje nás sucho jaké jsme 500 let neviděli. A hned tak neskončí.

Ropákem kvůli bazénu?

Zákazy zalévání zahrad, mytí aut nebo napouštění bazénů se mnozí rozhodli vyřešit vlastním vrtem. Právě bazény jsou v letních měsících kamenem sváru mezi místními. O co jde? Pokud přijde hezké počasí a všichni majitelé modrých lagun se je rozhodnou napustit, dojde k přetížení sítě, poklesu tlaku vody, někdy i k překročení kapacity vrtu a následným výpadkům dodávek. Vy se sice vykoupete, ale sousedé jsou ten den, a možná i několik dalších, na suchu. Naopak pokud se rozhodnete udělat to z vlastního zdroje, svoje okolí byste měli ovlivnit minimálně. Navzdory kritice promrhané vody v bazénech nejde o objemy, které by při jednorázovém napuštění na jaře a občasném doplnění v průběhu léta, výrazně ovlivňovaly situaci. Z hlediska životního prostředí jsou výhodnější koupací jezírka a jezírka vůbec (viz rubrika Zahrada), ale cenu Ropák roku za bazén si nezasloužíte.

Stavba studní podléhá regulaci a nové vrty by ty stávají ovlivnit neměly. „Ke stavbě studny a odběru vody je třeba získat vodoprávní povolení, při něm se mimo jiné určuje, kolik vody majitel studny může odebírat, a to, zda její stavbou neovlivní současné uživatele vody,“ vyvrací obavy některých uživatelů starších studní Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu, kterého jsme oslovili. Problém představuje celkový stav podzemní vody v Česku a skutečnost, že právě běžné vrty jsou v pořadníku na zánik už velmi vysoko.

Být na střeše Evropy

Romanticky znějící pozice naší vlasti ve skutečnosti představuje problém. Na naše území nepřitékají žádné velké vodní zdroje, a naopak odsud voda plyne do všech směrů. Logicky jsou naše řeky a vodní zásobárny závislé na srážkách. A ty chybí. Zimy bez sněhu, teplé podzimy a enormní vedra v ostatních měsících se stávají v tuzemsku smutnou realitou. Silné deště přicházejí nejčastěji v létě v podobě přívalových dešťů, ale půda dokáže vsáknout jen minimum. Také geologická stavba našeho území zadržování vody v zemi příliš nepřeje. „Ve starých krystalinických horninách nevznikají velké zásobárny podzemních vod, spíše se tvoří menší tzv. zvodně ve vrstvě sedimentů a zvětralin, které je pokrývají. Zejména v menších obcích, které jsou zásobovány z vrtů podzemní vody to často znamená, že celkový objem a vydatnost zdroje podzemních vod je relativně malá a v suchu posledních let může být nedostatečná. Problém tak nemusí být ani v tom, že nemáme dost vrtů, kterými bychom vodu mohli čerpat, ale zkrátka, že ji není dost, nebo se nedoplňuje v dostatečné míře,“ vysvětluje Jan Daňhelka, proč nové studny problém se suchem v Líšnici nevyřeší.

Hurá, prší!

Jak z toho ven? Orientovat se právě na dešťovou vodu. Některá opatření musí proběhnout na úrovni vlády. Velkou zátěží pro krajinu jsou lány monokultur obdělávané těžkými stroji – mimo jiné sklizená plocha o desítkách hektarů se rychle mění ve vyprahlou poušť, která nezvládá vodu vsáknout. Často diskutované je odvodňování ploch, systém evropských dotací znevýhodňující zemědělce, kteří část půdy nevyužijí k produkci, způsob obdělávání půdy zděděný z časů kolektivizace, ale i výstavba nových a nových domů, parkovišť, obchodních center, asfaltových cest a betonových prostranství.

A co můžete udělat vy? Myslete na to, že ani vaše studna není bezedná. Nenechávejte dešťovku mizet v kanalizaci. Podívejte se do naší rubriky Zahrada. Voda a jak si ji udržet na své krásné zahradě je tentokrát tématem tohoto vydání.

Přestože květen a červen jsou chladnější a deštivější, než jsme zvyklí, sucho neustupuje. (Zdroj: portal.chmi.cz/aktualnisituace/sucho)


Úvodní foto: Pixabay.com

Skip to content