Knihovní novinky - léto 2020

17. 6. 2020

Vážené líšnické čtenářky a čtenáři,

jsem ráda, že se po „koronavirové přestávce“ můžeme opět setkávat v knihovně. Potěšilo mě, že hned první den, kdy mohla být knihovna znovu otevřena, přišlo hodně čtenářů, i když byl ten den státní svátek.

Za nouzového stavu měla i nakladatelství problémy, a tak očekávaný druhý díl Křišťálového klíče od Vlastimila Vondrušky vyšel až koncem května. Pokračují v něm osudy Leopolda Heřmana, majitele Falknovské hutě. Je uznávaný a bohatý sklářský podnikatel, ale to mu nestačí. Kvůli ctižádostivé manželce Marii usiluje o povýšení mezi urozené rody. Neshody s mladšími sourozenci se prohlubují, a tak se mračna stahují nejen nad rodem Heřmanů, ale i nad celou habsburskou monarchií.

Vlastimil Vondruška patří k nejčtenějším autorům v naší knihovně. Proto jsem vybrala ještě jeden titul a to 4. vydání historické detektivky Zdislava a ztracená relikvie. Znovu se setkáme s panem Oldřichem z Chlumu, královským prokurátorem. Jeho hlavní pátrání je tentokrát zaměřeno na ztracenou vzácnou relikvii, trn z Kristovy koruny. K tomu se přidá ještě smrt zemana ve zdánlivém souboji a vražda zlatníka. Oldřich je v časové tísni, přesto se mu podaří vše vyřešit díky svému důvtipu a svým dvěma pomocníkům. Příběh má švih, napětí, atmosféru místa, trochu mystiky a pohrávání se satanem.

Oblíbenou autorkou je také současná česká spivatelka Radka Třeštíková. Jejím nejnovějším románem je kniha Foukneš do pěny. V ní sedmačtyřicetiletá Vladěna jede napříč Evropou, až do Portugalska k oceánu. Chce utéct bolestným vzpomínkám i přítomnosti a najít si svou cestu. Má za sebou tragické dětství s matkou alkoholičkou, otec, kterého velmi milovala, od nich odešel za jinou ženou. Sama má problematický vztah k dceři Robin a právě odešla od manžela, kterého podezírá z nevěry. A tak jede stále dál, potkává se s lidmi, přemýšlí a vzpomíná, až na sám konec světa...

Pro předškolní děti jsem vybrala knihu z darů od Městské knihovny Praha. Je to příběh od Evy Papouškové s názvem Kosprd a Telecí. Když se jeden jmenuje Kosprd a druhá Telecí, nemají to ve školce zrovna jednoduché, a tak začnou kamarádit spolu. Kromě divných jmen je spojuje ještě jedno – touha utéct ze školky a zachránit vlastnoručně vyrobenou vzducholoď.

Budu ráda, když si přijdete půjčit nejen tyto knihy do obecní knihovny, v budově obecního úřadu každé úterý od 14.30 do 15.30 nebo pátek od 17.00 do 19.00.

Těší se na vás

knihovnice Helena Žbánková

Úvodní foto: Josh Sorenson - Pexels.com

Skip to content