Nákup přímo od farmářů z pohodlí domova? Scuk.cz už má „pobočku“ i v Mníšku

16. 2. 2020

Nákup od sedláků patřil k životu na vsi už dávno. Jenže jak na to dnes, když je zemědělství na ústupu a ojedinělé farmy prostě nemají všechno? Odpověď znají Scukaři – komunita lidí, kteří si hromadně objednávají potraviny z usedlostí po celé zemi. Nakupující mají širší výběr a dopravu zdarma, farmáři zas větší odbyt a méně starostí s přepravou i komunikací se zákazníky. Organizátorku už má Scuk.cz i v Mníšku pod Brdy.

Jak to celé funguje? Velmi jednoduše. Zaregistrujete se do nákupní skupiny, potom nakoupíte stejně, jako to znáte u běžných on-line supermarketů, svou objednávku zaplatíte a do několika dnů si zboží vyzvednete u organizátora na předem daném místě. Lucie Hájková v Mníšku přijímá ve skupině www.scuk.cz/mnisek-pod-brdy objednávky vždy do nedělní půlnoci (do té doby lze k nákupu neustále přidávat nové položky) a předává zákazníkům ve středu vpodvečer.

Co se tu dá koupit? Překvapivě vlastně veškeré čerstvé potraviny, tedy mléčné produkty, maso a výrobky z něj, pečivo, zelenina, ovoce, mouka, pivo, sirupy… v nabídce jsou stovky produktů. Na své si přijdou i milovníci bezobalového nakupování, odpůrci plastu, vegani, milovníci raw stravy i lidé s celiakií nebo alergií na laktózu – stačí použít filtr na levé straně webu a upravit si sortiment sobě na míru. Obrovským překvapením může být také exotické ovoce – avokádo, banány, citrusy, tropické ořechy… Ovšem pouze z férového obchodu a ve vysoké kvalitě.

Kolik to stojí? Hesly celého projektu jsou férovost, přiměřená dopravní vzdálenost, biokvalita i odpovědnost. Tomu samozřejmě odpovídají i vyšší ceny, ale vybrat si lze z různých cenových skupin i velmi výhodná rodinná balení nebo kvalitu IPZ (tedy „na cestě k certifikaci bio“). Platí se vždy předem, rychlým převodem nebo kartou. Využít lze i Twisto.

Proč to Lucie dělá? „Když jsme se přistěhovali do Mníšku, hledala jsem, kde nakupovat farmářské potraviny, a Scuk zrovna hledal organizátora. Bylo to takové znamení,“ prozrazuje Lucie Hájková. „Přišlo mi fajn nabídnout opravdu kvalitní potraviny i lidem kolem.“

Co jsme už ochutnali my? Láskou na první ochutnání byly párky bez dusičnanů z Řeznictví a uzenářství Antonín Matek, cibulový hummus od I love hummus nebo nebesky dobrý Čertíkův mls z Farmy u svaté Anny. Velkým překvapením byla také kokosová alternativa jogurtu, zdravé slané krekry nebo levandulový sirup. Za zkouknutí stojí rozhodně i vánoční sady nejrůznějších potravin.

Skip to content