Nemocnice Na Pleši: Pacientům s rakovinou pomáhá i kontakt se zdravými lidmi

16. 2. 2020

TEXT: DINA RIŠIANOVÁ, AMELIE, Z.S.

FOTO: AMELIE, Z.S.

Rozsvítit a zpestřit den lidem s rakovinou docházejí už šestým rokem dobrovolníci z neziskové organizace Amelie. Zapojit se může každý člověk starší 18 let. A jak nezdravotníci můžou pacientům pomoci? Hudbou, zpěvem, tvořením, čtením, hraním her. Stačí málo, ale pro nemocné to jsou důležité chvilky.

Nezisková organizace Amelie, z.s. se na rozvoj dobrovolnického programu ve spolupráci s nemocnicemi zaměřuje už od svého založení v roce 2006. Doplňuje tak nabídku služeb pro onkologicky nemocné a jejich blízké. „Dobrovolníci Amelie chodí na onkologická oddělení nemocnic, kam přinášejí běžný, lidský kontakt a zpříjemňují pacientům čas popovídáním, předčítáním, hraním her nebo doprovodem na procházku, anebo vedením skupinek třeba s výtvarným zaměřením. Takové aktivity máme i v Nemocnici Na Pleši,“ upřesňuje koordinátorka dobrovolníků Dina Rišianová.

Možná vás napadá, že je to těžké, nebo si kladete otázku, proč to ti lidé vlastně dělají. „Proč Na Pleši? Protože jim jsem vděčná. Před čtyřmi lety tu byla moje babička a výtečně ji rozcvičili, nezlomili nad ní hůl. Tím, co dělám, chci poděkovat personálu, ale také podpořit nemocné,“ říká jedna z dobrovolnic, paní Zuzana. A co tu vlastně dělá? „Jednou za čas přijdu s kamarádkami a kytarou, jdeme po pokojích a nabízíme lidem, že jim zahrajeme a zazpíváme to, co mají rádi. Je to krásný zážitek, odcházíme odsud vždy plné energie a radosti,“ popisuje Zuzana.

Dobrovolníkem se může stát každý dospělý, kdo ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu chce vykonávat činnost ve prospěch onkologicky nemocných. Pokud by se někdo chtěl zapojit, třeba právě Na Pleši, tak po úvodním rozhovoru s koordinátorkou dobrovolníků absolvuje ještě vstupní školení, podepíše smlouvu a zaškolí se přímo v nemocnici za doprovodu již zkušeného dobrovolníka. Školení se konají třikrát ročně, zájemci se mohou hlásit průběžně.

„Kromě dlouhodobých dobrovolníků, kteří za pacienty chodí pravidelně, se mohou zapojit i dobrovolníci jednorázoví s nabídkou nejrůznějších aktivit, jako je např. koncert, divadelní vystoupení, přednáška nebo výtvarná dílna. Tak přijďte pacientům zahrát, zazpívat, společně něco vytvořit,“ vyzývá Dina Rišianová.

Více na www.amelie-zs.cz

Kontakt na koordinátorku:
email: dina.risianova@amelie-zs.cz
tel.: 608 458 303

Skip to content