Obchod Vážka se vrací k prvorepublikovým koloniálům

20. 3. 2020

Jedním z aktuálních trendů je i koncept zero waste – žádný odpad. Na snahu lidí redukovat zbytečné odpadky reaguje čím dál více prodejců a vznikají i bezobalové obchody. Jedním z nich je Vážka v ulici Antonína Dvořáka poblíž centra Dobříše.

Koncept bezobalového nakupování se vrací do éry starých obchodů, kde prodavač navážil zboží dle přání zákazníka přímo do jeho košíku nebo jiné nádoby, kterou si přinesl. Odpadají zbytečné pytlíky, krabičky a především plastové obaly, bez kterých se běžný nákup neobejde. Všimli jste si někdy, kolik plastů třeba po týdenním nákupu rovnou vyhazujete?

Ve Vážce si jednoduše vyberete zboží, podáte obsluze svůj obal a ta ho zváží a naplní. Můžete vybírat těstoviny, rýži, luštěniny, různé ořechy, sušené ovoce, ale i mouky, několik druhů cukru, oleje, koření nebo sušenky a želé bonbóny. Velmi žádaná je také bezobalová drogerie, kdy si můžete přijít pro prací gel nebo prášek, přípravky do myčky nebo úklidové prostředky. K dostání jsou i šampony, deodoranty nebo zubní pasty. V nabídce jsou také produkty pro ekologičtější domácnost – kompostovatelné pytle na odpad, přírodní kartáče, síťovky nebo například zubní nit či éterické oleje.

Sortiment se neustále rozrůstá (aktuálně jsou v nabídce i mléčné výrobky, pečivo a maso) a kombinuje jednak lokální dodavatele (například mouka je z bohutínského mlýna), jednak zkušené dodavatele. Ceny v bezobalových obchodech odpovídají biokvalitě, takže jsou vyšší než v běžných řetězcích. Pro představu – jeden kilogram mouky vyjde na 19 Kč, běžná lahvička šamponu na 150 Kč, kilogram soli do myčky pak kolem 50 Kč. Výhodou ale je, že si vždy kupujete jen tolik, kolik potřebujete, a vždy si můžete vzít třeba jen vzorek na ochutnání nebo vyzkoušení.

A naše soukromé tipy? Přírodní šampon Yuca, levandulový prací gel Tierra verde, přírodní kartáče na nádobí nebo naprosto nečekaně božské látkové houbičky na nádobí. A rozhodně postůjte u regálu s kořením. Rázem budete v tom prvorepublikovém voňavém koloniálu z Bylo nás pět!

Bezobalový obchod vážka, Antonína Dvořáka 98, Dobříš

Otevřeno:           Po, Út, St, Pá     9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00

                              Čt                          13.00 – 17.00

                              So                         9.00 – 12.00

Skip to content