Objevná výprava do přírody

28. 10. 2020

Po deštivých dnech je možné vyrazit na výpravu do přírody za poznáním. Co si vzít s sebou? Lupu, dalekohled, metr, fotoaparát, malou skleničku, pinzetu, zápisník, po případě sádru, kelímek, vodu, čtvrtku nastříhanou na 4 – 5 cm proužky, pytlíky, štětec, noviny a kancelářskou sponku. Jdeme na to?

Než vyrazíš z domova, řádně se obleč, jasné, křiklavé a šustivé oblečení není do přírody vhodné. Barvy, které jsou žádoucí, jsou ty, které jsou v přírodě často zastoupeny. Jedná se hlavně o zelenou, hnědou, žlutou a šedou. A proč? Jde o splynutí s okolím. Při pozorování je často nezbytné zalehnout do trávy nebo se prodírat křovím, proto se obleč tak, aby nevadilo, když si ho roztrhneš či ušpiníš.

Zvířata v přírodě nestojí o to, aby se jich někdo dotýkal. Když si všimnou, že jsi blízko, utečou a pozorování je u konce. Drobná a křehká zvířata bychom mohli poranit, ke sledování bezobratlých použijte skleničku a lupu a hmyz přeneste velmi opatrně do skleničky pomocí pinzety. Lupou pak můžeš pozorovat objekt z blízka. Obojživelníkům bývá náš dotyk suchou a teplou rukou velmi nepříjemný a často i bolestivý – sami mají velmi jemnou, vlhkou a chladnou pokožku.

Na jaře, když je v přírodě velké množství čerstvých mláďat savců ukrytá v trávě jsou v bezpečí a čekají na příchod matky. Na tyto mláďata nikdy nesahejte a nechte je v klidu na svém místě. Jen mládě, které se potuluje a hlasitě křičí, potřebuje naši pomoc. V takovém případě je dobré se obrátit na nejbližší záchrannou stanici, nebo volat na zvíře v nouzi - to je linka propojující všechny záchranné stanice v Česku - 774 155 155. Operátoři vás přesměrují a budou instruovat, jak můžete danému zvířeti pomoci.

Po dešti můžeš nalézt řadu stop zvěře v blátě. Do zápisníku můžeš zapsat délku stopy, pokud je stop za sebou vidět více, můžeš změřit délku kroku. Dále se nabízí udělat si foto dané stopy.

Odlij si stopu!

Máš-li s sebou sádru, můžeš si zhotovit odlitek. Postup je následující:

1.      Nejdříve je nutné stopu vyčistit štětcem,

2.      dále ji ohranič proužkem papíru a konce sepni kancelářskou sponkou,

3.      do kelímku nalij trochu vodu a do ní nasyp tolik sádry, dokud se bude rozpouštět, a řádně míchej, aby vznikla řídká kaše,

4.      sádru nalij do stopy a počkej cca 30 min než ztvrdne,

5.      vyjmi odlitek ze země a zabal ho do novin a dej do sáčku,

6.      doma nech hlínu uschnout a očisti štětcem,

7.      odlitek můžeš zezadu popsat (zvíře, datum a místo nálezu).

Příště si povíme, co ještě lze v přírodě pozorovat a samozřejmě jak.

Úvodní foto: Allan Mas - Pexels.com

Skip to content