Proč máme kontejnery na oleje a jedlé tuky?

20. 3. 2020

Asi jste si všimli nových hnědých kontejnerů na oleje a jedlé tuky umístěných v naší obci. Proč se nevyplácí zbavovat se jich po svém? Zápach, ucpané odpady i spokojení hlodavci jsou nepříjemným důsledkem lití olejů do toalet a kuchyňských dřezů i vyhazování olejů do směsného odpadu.

Oleje i jedlé tuky jsou považovány za komunální odpad a obce jsou nově povinné postarat se o jejich likvidaci. Postup běžné domácností by měl vypadat asi takto: oleje z pánví, fritéz i jiné přírodní oleje pro kosmetické účely sbírejte do uzavíratelných plastových lahví (uložit si je můžete třeba pod dřezem); láhve po naplnění pečlivě uzavřete a vhoďte do kontejnerů pro ně určených.

Není vhodné vylévat tyto složky stravy do kuchyňských odpadů či záchodů. Zbytky olejů zachycují i ostatní mechanické nečistoty jako jsou třeba vlasy a chlupy a rychle může dojít k zanesení kanalizačních trubek. Nebude to příjemná záležitost ani pro vás, ani pro ČOV. Zvlášť když hnijící kanály plné organických zbytků objeví ještě hlodavci. Pokud po smažení na pánvi zůstane malé množství tuku, můžete se ho zbavit vytřením do papírového ubrousku a vyhozením na kompost, pokud to nebudete dělat moc často, nebo do komunálního odpadu.

Vytříděné oleje se využívají k výrobě methylesteru pro výrobu biopaliva (ale asi víme, jaký mají vliv biopaliva na automobilové motory), ale mohou posloužit i v kosmetickém průmyslu, gumárenství nebo v chemickém průmyslu. Nebyla by škoda je změnit jen na smradlavé a neodbytné znečištění kolem vlastních popelnic a kontejnerů?

Skip to content