Sbor dobrovolných hasičů Líšnice informuje

28. 10. 2020

Topná sezóna začíná

Možná jste i vy pocítili, že je doma již chladněji. Během několika dnů se už začne topit a nebo někteří z vás už topit začali. Co je nutné právě teď udělat? Především nechat zkontrolovat stav vašeho komína, zda je vyčištěný od sazí, které se mohou ve větší vrstvě rozhořet a vzplát uvnutř komína, v některých případech se může oheň dále rozšířit. I naše zásahová jednotka vyjížděla v roce 2019 a 2020 k těmto událostem v Líšnici.

Rád bych upozornil i na to, že je třeba udržovat pořádek v blízkosti topného tělesa (kotle, kamen, krbů) a neskladovat zde žádné nepotřebné věci, které ztěžují hasičům zásah. Toto jsou dvě hlavní příčiny požárů: nevyčištěný komín a nepořádek okolo kotlů, kamen, krbů. Proto před topnou sezónou věnujte chvilku svého času a zkontrolujte si tyto dvě věci. Pak zajisté prožijete hezké zimní období v teple domova.

Oprava rybníka, důležitého zdroje vody pro hasiče

Jistě jste si všimli, že chybí voda v místním rybníku. Důvodem je jeho oprava, protože je již několik let v zoufalém stavu. Z kamenných narušených hrází se uvolňují kameny, stavidlo propouští a léta nebyl čištěn od nánosů bahna. Tuto situaci se hasiči snažili napravit v rámci svých možností již v roce 2017 tím, že hráz částečně opravili a také utemovali stavidlo. Bohužel toto řešení nevydrželo dlouho. Nyní obec získala dotaci na jeho celkovou opravu.

Rybník je veden jako hasičská nádrž a hlavní zdroj vody pro  případ požáru v obci. Po dobu opravy bude tento velký zdroj vody bezpochyby hasičům chybět. Náhradou nám budou sloužit čtyři hydranty, které v rámci připravovaného kondičního cvičení budeme prověřovat. Dále se pokusíme o dálkovou dopravu vody z rybníka Jiřáku, který se nachází ve spodní části obce. Zde by mohlo být v případě většího požáru zřízeno čerpací stanoviště pro požární vozy.

Je lepší být připraven, než zaskočen. 

Vypuštěný rybník čeká na opravu.

Zásahová jednotka informuje

Obnova členů zásahové jednotky

Naše zásahová jednotka přijala v letošním roce čtyři nové, mladé členy, kteří mají zájem

o hasičskou práci. Jsou jimi: M. Kalenda, L. Král, P. Vopat a B. Zamrazil, na které čeká zařazení do jednotky. Zaškolení nových členů proběhne v měsíci říjnu a listopadu, kdy se budeme věnovat hasičské teorii a praxi.

Noví členové jsou náhradou za odstupující členy: Z. Nováka, K. Žbánka a L. Žůrka. Děkuji jim za činnost, kterou dobrovolně vykonávali v zásahové jednotce. I nadále zůstávají členy našeho sboru a budou se podílet na jeho činnosti.

Vyproštění osoby z domu 17. srpna 2020

Okolo 19.00 hod byla naše zásahová jednotka povolána do čtvrti Aloise Jiráska (Varadov), kde společně s hasiči Řevnic, policií a záchrannou službou pracovala na vyproštění osoby z rodinného domu. Osoba nereagovala na telefonní volání svého souseda ani neotvírala, proto se rozhodl povolat na pomoc hasiče. Místním šetřením bylo zjištěno, že se osoba v domě nenachází a zásah byl poté ukončen.

Úvodní foto: Suzy Hazelwood - Pexels.com

Skip to content