Všichni pěkně spolu, u jednoho stolu

10. 12. 2020

Společenské hry určitě spousta z vás zná hlavně z dětství. Od Člověče nezlob se, přes Dostihy a sázky až po Monopoli nebo karetní hry jako Žolíky a Prší. Velkou roli zde hraje náhoda, tedy záleží na štěstí.  A teď si představte, že existuji hry, kdy si tvoříte strategii, kdy hrajete proti hře, kdy vytváříte abstrakci, snažíte se vyřešit záhady, hry únikové a mnohé další. Které zkusit a proč?

Dnešní deskové hry nabízejí spoustu vyžití. Prospěšnost je velká. Podpora logického, abstraktního uvažování, trénují trpělivost, učí prohrávat, komunikovat a co je hlavní, počítač i mobil můžou zůstat v zásuvce, nabíječku nebudete potřebovat.

Dnes se budeme věnovat hrám rodinným. Čas strávený s rodinou je nejvíc. Tak s chutí do toho. Za mě doporučuji tyto hry.

Zombie Kidz: Evoluce

Do vaší školy se dobývají zombie a vy musíte vymyslet strategii, jak se s nimi vypořádat. Jde o kooperativní hru, která se postupně mění. Budete plnit speciální mise a pomocí samolepek hru upravovat. Postupně se budete dostávat k zapečetěným obálkám, ve kterých zjistíte jak postupovat dál. Věk od 7 let.

Dixit

Dixit je hrou příběhovou. Hráči dostanou do ruky kartičky s obrázky a jeden z nich se stane vypravěčem. Dixit je zábavná společenská hra, kterou si můžete zahrát opravdu s každým.

Doba kamenná: Junior

Je to roztomilá dětská verze oblíbené budovatelské hry. Děti se ocitnou v pravěku, budou se svým kmenem sbírat suroviny a stavět budovy. Budou jim pomáhat chlapec Jono, jeho sestřička Jada a jejich pes Haf. Kdo bude nejlépe hospodařit se surovinami a postaví první tři chýše?

Dobble

Zábavná postřehová hra pro široké spektrum hráčů má celkem pět různých modulů, jak ji můžete hrát. Ve všech však budete potřebovat rychlost!

Kartografové

Povedená draw&write fantasy hra. Každý hráč se stává kartografem a podle tažených karet si zakresluje a vytváří mapu svého fantasy království. Podle proměnlivých karet cílů se pak snaží za svoji mapu nasbírat co nejvíce bodů. Občas ale do hry přijdou nepřátelé, jejichž pozici vám do hry zakreslují protihráči. A to se vsaďte, že vám nepřátele zakreslí někam, kde se vám to ani trošku nebude líbit!

Ubongo

Tahle originální hra v sobě snoubí skládání hlavolamů a soutěžení. V každém kole musíte napasovat dílky do vymezeného prostoru na hrací kartě (těch je celkem 36 a úkoly jsou na obou stranách, takže hra vám vydrží dlouho). Kdo to stihne včas, může si vzít dva drahokamy – sbírat je však musíte tak, abyste na konci měli od jednoho druhu co nejvíce. Jen tak můžete zvítězit.

Vládce Tokia

Kostková hra, ve které se stáváte jednou z příšer, které bojují o nadvládu nad Tokiem.

Settlers: Zrod impéria

Pěkná karetní hra, ve které vedete jeden z národů k věčné slávě. Hráči produkují suroviny, staví za ně budovy a rozšiřují možnosti svého národa, přičemž hra je založena na co nejlepším propojení karet, které máte vyloženy, a umožní vám získat co nejvíc vítězných bodů.

Úvodní foto: Anete Lusina - Pexels.com

Skip to content