Hřiště na Ladech už nebude ležet ladem Na Řitce se opět začne hrát fotbal

16. 2. 2020

Pozemek, kde mohla stát Billa a občas tu stojí cirkus, dráždí fantazii Řiteckých už dlouho. Patří TJ Sokol Řitka, který ho získal darem za účelem využití ke sportu. „Po první schůzce s majitelem bylo jasné, že vzhledem k příjmům a výdajům Sokol na realizaci sportoviště nemá. Z obce jsem dostal odpověď, že bohužel nesmí investovat na pozemcích, které jí nepatří,“ prozrazuje zápletku příběhu Jiří Hrdlička, místní milovník pohybu a zakladatel a trenér SK Sportuj pod Brdy. Řešení nakonec vymyslel sám: na hřiště se složí sousedé i místní firmy.

Povedlo se?

Ano! Za neuvěřitelných osm dní. A sbírka stále pokračuje. Tenkrát jsem si sedl a propočítal náklady na vybudování malého základního hřiště. Vyšlo mi cca 90 tisíc korun, což není tak moc, ale z principu jsem ho nechtěl celé financovat sám. Vzpomněl jsem si na jeden projekt FC Tempo Praha, kam jsem sám kdysi přispěl na rekonstrukci, udělal náčrtek hřiště a rozdělil ho na dílky za
1 500 až 2 300 Kč. Nejdražší byl středový kruh za 10 000 Kč. Doufal jsem, že se podaří vybrat aspoň 60 tisíc.

A jaká byla reakce?

První jsem plánek ukázal své přítelkyni Janě. Byla nadšená a řekla mi: „Tohle políčko si koupím já!“. Já jsem si pro sebe označil další políčko, pak další za SK Sportuj pod Brdy a tři za svou firmu. Pak jsem na Facebooku vytvořil událost, popsal, o co ve sbírce jde, a poslal to svým nejbližším přátelům, kteří na Řitce žijí, a nechal jsem to volně šířit. Hned první den se ozvalo pár nejbližších a vždy, když jsem zveřejnil aktuální stav, přišla vlna dalších příspěvků. Zkusil jsem oslovit i místní firmy, ale z osmi se mi ozvala jediná, a to ta nejmenší. Byl to kamarád Martin Klikorka s restaurací Panský Dvůr. Jenže ještě ten den se ozvala jiná firma, která na Řitce nepodniká, ale projekt chce také podpořit částkou 10 tisíc. Pan Kačer z firmy Gastrofresh překvapil a neobsadil více menších políček, ale vzal si prostor brankoviště, který vzniknul nad rámec projektu. Naprosto stejně zareagoval pan Beran z firmy Zemní práce Beran a koupil si druhé brankoviště. Parádní přístup předvedl pan Keyř, který přispěl
5 000 Kč, ale zároveň dodal: „Když by něco chybělo, tak to nějak doladíme, a když budu moci přispět prací své firmy, tak to rád udělám.“ A pak se ozvaly další firmy a další lidé. Podařilo se už vybrat 151 500 Kč (stav ke dni 26.11.2019 pozn.red.) a sbírka stále pokračuje.

Víte, jak peníze využít?

Postavíme lepší hřiště, než jsme doufali! Nejde o klasické fotbalové hřiště, ale o travnaté hřiště 55 x 35 m. Původně jsme počítali se srovnáním terénu, navezením 150 tun zeminy a vysazením trávy. Za současného stavu budeme moct koupit bezpečnější branky, za brankovištěm vztyčit pětimetrovou bezpečnostní síť, koupit lajnovačku…

Řiteckým fotbalové hřiště nejspíš opravdu chybí.

V obci máme dětské skluzavky, houpačky a pískoviště pro věkovou kategorii do šesti let a malé hřiště s umělým povrchem vybudované z dotačního programu ČEZ.  Prostor kde si zahrát fotbal v jakékoliv věkové kategorii na Řitce prostě není.

A kdy bude?

V prosinci připravíme konkrétní projekt. Aby mohlo dojít ke schválení na stavebním úřadě, tak je potřeba vyřídit poměrně hodně dokumentů od různých institucí. Hned potom začnou terénní úpravy a v březnu by se měl zasít trávník. Na otevření fotbalového hřiště v Řitce velmi rád pozvu všechny okolní obce, ať se společně zabavíme sportem. Už teď plánujeme pravidelné turnaje či soutěže.

Vaše aktivity přesahují katastrální území Řitky – kam byste mohl pozvat i sousedy z Líšnice a jejich ratolesti?

Ano, sportovní klub, který vedu, působí v Řitce a Mníšku pod Brdy. Věnujeme se dětem od 4 let a učíme je zamilovat si sport. Hlavní činností je atletika a fotbal. Líšnice není daleko a bude-li mít kdokoliv zájem se k nám na sportovní programy přijít podívat, je vítán. Všechny informace jsou na www.sportujpodbrdy.cz.

FOTO: ARCHIV SK SPORTUJ POD BRDY

Skip to content