Jistě stojí za zmínku, že první listopadový víkend letošního roku (přesněji v sobotu 2. listopadu 2019) se uskutečnil již 19. ročník turnaje Líšnice OPEN, a to ve hře ‚pétanque’ (dále jako ‚petang‘). Turnaj pořádalo sdružení Lesklé koule (celý název je ‚Lesklé koule - 1.Pétanque Club Líšnice‘),  což je v současnosti druhý nejstarší líšnický spolek a pořádaný turnaj je patrně nejstarším sportovním turnajem pořádaným na území naší obce. Petang je skromný sport, který není v našich zeměpisných šířkách zatím příliš rozšířený, nicméně pomalu si již získává své příznivce.

V petangu proti sobě nastupují dva týmy, a to buď trojice, dvojice nebo jednotlivci. Líšnice OPEN je pořádán jako soutěž jednotlivců. Podzimní termín jeho konání bývá problém, ale dosud se nedaří organizátorům posunout ho do letních měsíců. Ten, kdo má petang opravdu rád si cestu na náves, dějiště turnaje, našel
i tentokrát.

Systém turnaje se vždy odvíjí od toho, kolik přijde hráčů. Tentokrát byli účastníci rozděleni do dvou základních skupin, ve kterých hrál každý s každým. Poté proběhlo semifinále, kdy se  výherce každé skupiny utkal s druhým z vedlejší skupiny. ‚Proherci‘ ze semifinále si to pak rozdali o třetí místo, vítězové o místo první. Ti, kteří se do semifinále nedostali, pak hráli mezi sebou o poslední místa. Organizátoři se snaží o to, aby si všichni účastníci zahráli přibližně stejný počet zápasů, ať už skončí první nebo poslední.

A jak to nakonec dopadlo? Počasí vyšlo, hráči bojovali o každou kouli. Zvítězil Roman Mach, na druhém místě se umístil Luděk Žůrek a jako třetí skončil Karel Žbánek. Na závěr turnaje pak byly uděleny ceny, a to nejen za umístění na bedně, ale také pro nejmladšího a nejstaršího účastníka turnaje.
A na putovním poháru přibyla devatenáctá cedulka se jménem vítěze. Kdo bude jubilejním dvacátým vítězem? Za rok se uvidí.

Pro případné zájemce o petang jen dodávám, že hrajeme od jara do podzimu pravidelně každý pátek od 18:00 na hřišti na líšnické návsi. Sezona začíná první pátek po změně času ze zimního na letní, což bude 3. dubna 2020. Neváhejte a přijďte si zahrát! Petang je, i když se to zdá neuvěřitelné, docela adrenalinový sport.