Elektrokola zažívají svůj boom. Oblíbili si je senioři i aktivní sportovci, přesto mají stále mnoho odpůrců. „V Česku získalo nimbus téměř invalidní pomůcky, ale nikde ve světě tomu tak již několik let není. Elektrokolo rozšíří váš akční rádius, usnadní plánování výletu nebo dovolené a zmírní výkonnostní rozdíly mezi partnery nebo ve skupince,“ vysvětluje Karel Žbánek, který ve své líšnické dílně nabízí servis i poradenství k elektrokolům. Co všechno nám o elektrokolech ještě prozradil?
Pro koho je elektrokolo ideální?
Jsou určena pro cyklisty všech věkových i výkonnostních skupin, od mladých po seniory, od osob se zdravotním omezením, až po aktivní sportovce. Jistě, stále se najde mnoho „ortodoxních“ cyklistů, kteří by na kolo s přídavným motorem nesedli. Z mých zkušeností však vím, že i takto zatvrzelí cyklisté svůj odmítavý postoj mění. S elektrokolem můžete regulovat svůj výkon bez ohledu na profil trasy, a tak se i při jízdě do kopce můžete pohybovat v nižších hodnotách srdeční frekvence a spalovat tuky účinně a navíc zábavně.
Kolik stojí?
Cena elektrokol se pohybuje od cca 25 000 Kč pro kategorii e-city (městská kola) a horní hranice záleží spíše na ochotě budoucího majitele investovat. Střední kategorie pro běžného uživatele je cca 40-50 tisíc korun.
Jak dlouho mi vydrží? Nesnižuje se postupně výdrž baterie? Kolik případně stojí nová?
Tak dlouho jak dobře se o něj budete starat. Co se týče baterií pro ty nové je údržba celkem minimální, doporučuje se tak 1x za měsíc baterii dobít, ať ji používáte nebo ne. Ceny nových baterií se pohybují v řádu tisíců, velmi záleží na kapacitě (tedy i celkovém dojezdu). U těch špičkových vestavěných se pohybujete již vysoko nad 10 tisíc Kč
Šlape elektrokolo „za mě“ nebo si i tak zasportuju?
Jeden z mýtů, který se kolem elektrokol objevil je, že si prostě sednete a nějakým zařízením ho uvedete do chodu. Žádné elektrokolo se ale samo nerozjede. Je nutné kolo rozjet stejně jako běžné kolo a spínač uvede po cca jedné až dvou vteřinách motor do pohybu. Stejně to platí i při jízdě, pokud přestanete šlapat, motor se po zhruba stejném čase vypne. U každého elektrokola máte možnost si zvolit stupeň pomoci (většinou v pěti stupních). Ten pak udržuje motor v činnosti. Pokud kolu dodáte vlastní silou větší rychlost, než je pro daný stupeň přednastaveno, elektronika motor vypne a jedete tzv. „za svý“. Kdy a jak vám kolo pomůže, volíte sami a samozřejmě to lze i úplně vypnout.
Jak dlouhou jízdu kolo zvládne? Lze ho dobít někde během výletu?
Je dobré si zapamatovat, že velmi vysoké dojezdy, se kterými výrobci tak rádi operují, jsou reálné pouze za ideálních podmínek. Horních hodnot dojezdů, které jsou u elektrokol většinou uváděny, lze dosáhnout pouze na rovinaté trase, za ideálního počasí bez větru, se zařazeným nejnižším režimem asistence a s jezdcem o nízké hmotnosti v sedle. Reálné dojezdy se pohybují zhruba v polovině těchto udávaných dojezdů. Skutečná spotřeba elektrokola je pak něco mezi 3–8 Wh na jeden ujetý km. Kapacita baterie je od cca 380–630 Wh u těch nejlepších baterií. Co se týče dobíjení během výletu chce to najít hospodu, která vám např. během oběda umožní přístup ke zdroji a během této doby se kola poměrně slušně dobijí. Musíte mít ale s sebou vlastní nabíječku.
Na co se soustředit při výběru vlastního elektrokola?
Na výběr dobrého prodejce. Pokud se vás pouze zeptá „jaké elektrokolo chcete“ nebo „kolik peněz na něj máte“ utíkejte ke skutečným specialistům. Před nákupem si sami musíte odpovědět na několik otázek. Za jakým účelem si elektrokolo pořizujete? Kde budete nejčastěji jezdit? Jak často a jak dlouhé vzdálenosti potřebujete ujet? Nepotřebujete nějaký speciální rám (skládací, snížený apod.)?
Proč jste se Vy rozhodl pro značku Bosch?
Ve vývoji pohonů se postupem času ustálilo, že nejvýhodnějším způsobem pohonu elektrokola je tzv. středový pohon. V této alternativě je celosvětově nejdále právě firma Bosch (i když není jediná). Ona jediná dbá na to aby svým zákazníkům zajistila co nejkvalitnější servis. Testovací program a náhradní díly prodává pouze jím vyškoleným specialistům. Abych se mohl „chlubit“, že jsem autorizovaným technikem této firmy, musel jsem absolvovat jejich školení a mít jejich atest.
Nejezdíte ani na svém normálním kole? Pošlete ho na repas
„Téměř každé kolo lze na elektrokolo upravit. Vaše kolo, které třeba používáte méně, lze jednoduchým způsobem vybavit pohonem a řídící elektronikou a sloužit vám bude jako plnohodnotné elektrokolo. Nezanedbatelnou výhodou je nižší cena a využití odloženého bicyklu, který máte doma. I zde je lepší se spojit s odbornou firmou než hledat levné nabídky, které jsou na internetu. Předejdete tak spoustě nepředvídaných problémů v budoucnu,“ prozrazuje Karel Žbánek.
Úvodní foto - Wolfram Bölte - Unsplash.com